Відділ освіти, молоді та спорту Гуляйпільської
РДА
Розробка уроку із зарубіжної літератури у 5
класі на тему:
«Безмежна
велич людської краси. Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя (За
казкою Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка» )
Жовнір Марина Іванівна
вчитель зарубіжної літератури
КЗ «Любимівська ЗОШ І-ІІІ ст.»
Гуляйпільської районної ради
Освіта вища
Кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії»
2017 р
Безмежна велич людської краси.
Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя ( За казкою Оскара
Уайльда «Хлопчик - зірка»)
Тема. Безмежна велич людської краси. Любов до матері – одна з
визначаль-них цінностей життя ( За казкою Оскара Уайльда «Хлопчик -
зірка»)
Мета: завершити роботу над визначенням головної думки та
характеристики головного героя казки О. Уайльда ,розкрити авторське ставлення
до краси зовнішньої і внутрішньої, розкрити значення
материнської любові для кож-ної людини;
розвивати усне мовлення, вміння узагальнювати прочитане, робити виснов-ки,
вміння розв`язувати
проблемні питання;
виховувати любов до матері, як
визначеної цінності життя, як основи духов-ної краси людини
Обладнання: учнівські малюнки, ілюстрації, опорні схеми, сигнальні
картки, мультимедійна презентація, аудіозапис пісні Зоряни
Рощук «Пісня про маму».
Тип уроку: урок формування і
засвоєння нових знань.
Хід уроку
Епіграф
Пробач мені, мамо, я каюсь у всьому,
У всьому своєму, у всьому чужому…
А. Пацалюк
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя (Слайд №4)
-Краса… Краса зовнішня і краса душі… Роздумами про співвідношення добра і
краси в житті людини просякнуті усі твори англійського письменника О. Уайльда.
Письменник не раз говорив своїм дітям про те, що на кожного з них очікують
різні життєві випробування, кожен може потрапити в багнюку заздрощів,
жадібності, жорстокості, але справжня людина повинна вміти дивитися не тільки під
ноги, а й на зірки. Зірки, які розсипав О. Уайльд в казці – це мудрі істини.
Пропоную віднайти їх для себе, адже вони мають стати дороговказом для нас у
житті.
Отже, продовжуємо роботу над цікавою і, на мою думку, дуже повчальною
казкою О. Уайльда «Хлопчик-зірка».
-Була зимова ніч, стояв пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав зем-лю
й гілля дерев, і коли двоє бідних лісорубів продиралися крізь хащі, нав-круги,
потріскуючи, ламались перемерзлі галузки, а коли вони підійшли до Гірського
водоспаду, то побачили, що він нерухомо завис, бо його поцілува-ла Крижана
Королева. Був такий холод, що навіть звірі й пташки не знали, як його перебути.
І ось такої морозної ночі сталося диво. З неба впала зірка, і лісоруби кину-лись
на її пошуки.
-Що ж трапилося далі?
(Учні ланцюжком розповідають хронологію подій, які відбувалися в казці).
Літературний диктант «Так» чи
«Ні» (Слайд №5)
(Користуючись сигнальними картками, учні дають відповіді)
1.Дитина,яку знайшли дроворуби, була загорнута в золотий плащ. (Так)
2.Дружина дроворуба дуже зраділа дитині, бо в них не було своїх. (Ні)
3.Хлопчик -зірка ріс гордим, жорстоким, егоїстичним. (Так)
4.Вродливий юнак прогнав брудну
жебрачку із села (Так)
5.Коли хлопчик став потворним, друзі
пообіцяли йому допомогти розшукати матір. (Ні)
6.Хлопчика-зірку викупив злий Чаклун. (Так)
7.Хлопчик-зірка став справедливим володарем усього міста над річкою. (Так)
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності (Cлайд
№6)
-Яким зовні був герой казки? З якими квітами порівнює його автор?
-Квітка – це символ краси. Троянда символізує любов, фіалка-ніжність,
нар-цис – гордість, самозакоханість.
Кожна квітка має своє символічне значення. Тому О. Уайльд не випадково
використовує для портретної характеристики Хлопчика-зірки образ Нарциса. Адже
Нарцис – це символ самозакоханості.
Пропоную послухати повідомлення літератора
Цаплі Євгенії про Нарциса.
Повідомлення літератора (Слайд 7)
-Нарцис – син річкового бога Кефіса й німфи Ліріопи, вродливий юнак, улю-бленець
німф, мисливець. Нарцис нехтував усіма дівчатами, які в нього зако-хувалися.
Німфа Ехо безтямно закохалася в нього й намагалася будь-що зро-бити, аби він
зацікавився нею. Але Нарцис залишався байдужим до її страж-дань. Тоді Ехо у відчаї звернулася
до богів, благаючи змилосердитись і пока-рати юнака за його незворушність. І
розчулені боги почули її молитву. Нар-цис був покараний за пиху. Якось на
полюванні він побачив у джерельній воді своє відображення і так
закохався в нього, що з любові помер. На могилі Нарциса виросли квіти (нарциси
).
Вчитель
-Хлопчик-зірка - самозакоханий, як
Нарцис. Зовні він дуже гарний, а думки і справи його – лихі. За прекрасною
зовнішністю у героя ховається кам`яне серце.
-Як ви розумієте вислів «кам`яне серце»? (Кам`яне серце – зло, ненависть, грубість, зневага до людей).
-Як, на вашу думку, бути нарцисом – це добре чи погано?
-Чи можна вважати красивою людину, зовнішність якої прекрасна, а вчинки
ганебні?
Проблемне питання
-Так в чому ж велич людської краси?
ІV.Оголошення теми, мети уроку
-Сьогодні на уроці ми спробуємо дати відповіді на ці запитання. Наша мета :
з`ясувати, у чому ж велич людської краси та
найголовніша її цінність – лю-бов до матері.
(Запис теми уроку, епіграфа)
V. Організація
сприйняття і первинного усвідомлення учнями нового матеріалу
Прийом «Асоціативне гронування»
(Слайд №8)
-Де людина бачить красу в житті?
дана Богом вчинки почуття
Робота з текстом казки
(Слайд №9)
-Зачитайте, як автор описує зовнішню красу героя. ( Кучері хлопчика схожі
на пелюстки золотого нарциса; губи червоніли, мов квітка; оченята
виблиску-вали, наче фіалочки біля води; тіло було білосніжним).
-Як одним словом описати зовнішність Хлопчика-зірки? (Красивий, гарний,
приємної зовнішності).
(Слайд №10)
-Чи можемо ми засуджувати хлопчика за те, що він красивий? (Ні).
-Від чого залежить духовна краса людини? (Від вчинків).
-Користуючись підручником, виділіть словосполучення, що розповідають про
вчинки героя. (Зневажав дітей лісоруба, став господарем над ними, нази-вав
слугами, кидав каміння та гнав з вулиці нужденних, знущався з тварин, любив
себе, милувався…)
-Порівняйте вчинки Хлопчика-зірки та Нарциса. (Закоханий в себе, не бачить
інших…)
-Який найгірший вчинок скоїв Хлопчик-зірка? (Відштовхнув матір)
Інсценізація «Зрада матері»
(Сіренко Максим і Ігнатович Катерина підготували інсценізацію уривка «Зрада
матері»)
Бесіда за змістом казки (Слайд №11)
-Як був покараний Хлопчик-зірка за це?
(Краса його була спотворена: облич-чя стало, як у жаби, а тіло вкрилося
лускою, як у змії)
-Чи усвідомив він свій гріх? Зачитайте
уривок з тексту. ( «Це, напевне, така мені кара за мій гріх. Адже я
відмовився від рідної матері й прогнав її геть, я посоромився її і вчинив
жорстоко з нею. Тепер я піду й шукатиму її по всьо-му світу і не знатиму
спочинку доти, доки не знайду її»)
-Що вирішив зробити герой після свого перетворення? (Відшукати свою ма-тір)
-Чому в дорозі він не зустрів любові та милосердя? (З ним поводилися так
само, як і він колись чинив з іншими)
-Хлопчик-зірка зрікся найдорожчої людини в світі, і його зірка згасла, зака-м`яніла
його душа, в якій не було й крихти тепла, жалю, любові.
-Перелічіть, що зробив хлопчик, аби отримати прощення матері? (Пішов шу-кати
матір, шукав довгих 3 роки, попросив пробачення у «Божих створінь», яких
ображав, дорогою допоміг зайцю звільнитися з мисливської пастки, три рази
віддавав монети прокаженому)
-Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час? Чому? (Зайченя, бо хло-пчик
тричі врятував його від мисливської пастки)
Прийом «Мікрофон»
(Учні по черзі від імені героя
розповідають, як до нього ставилися звірі в лісі)
-Коли і чому краса повернулася до героя?
(Коли його пробачила мати. Материнське прощення має велику силу)
(Слайд №12)
-Зовнішність хлопчика змінилася, а чи змінилася його душа? З якого моменту
починаються зміни в його душі?
-Коли відчуття щастя переповнило груди хлопчика? (При зустрічі з матір`ю)
-Отже, що робить людину по-справжньому красивою ? (Духовна краса)
Виразне читання
(Учні зачитують за ролями уривок казки про зустріч Хлопчика-зірки з мамою).
VІ.
Осмислення знань
Словникова робота (Слайд №13)
Еволюція –процес постійних змін кого-небудь або чого небудь.
-Яким чином проходила еволюція головного героя казки «Хлопчик-зірка»?
(Учні добирають цитати до кожного етапу)
(Слайд № 14)
Захоплення власною красою. «Краса обернулася злом для нього»
Знущався з матері-жебрачки
Перетворення красеня на потвору
Роки поневіряння
Повернення краси
Зустріч з матір`ю
«Мамо, мої страждання більші, ніж я можу витримати. Дай мені прощення, і я
повернуся назад до лісу.»
-Саме такий шлях довелося пройти Хлопчикові-зірці, щоб спокутувати свій
гріх. У серці кожної людини добро бореться зі злом. І тільки від самої людини
залежить, що переможе. Людина стає переможцем тоді, коли добро йде від серця.
Складання порівняльної таблиці
-Схарактеризуйте головного героя до і після перетворення
До
перетворення:
-
егоїстичний;
-
жорстокий;
-
пихатий;
-
самозакоханий;
-
злий;
-
грубий;
-
невдячний.
|
Після
перетворення:
-
добрий;
-
милосердний;
-
витривалий;
-
мужній;
-
чутливий;
-
справедливий;
-
терплячий;
-
самовідданий;
-
безкорисливий.
-
-
-
щир
|
VІІ.
Систематизація та узагальнення знань
Пошук відповіді на проблемне
питання
(Слайд №15)
-Що зробило Хлопчика-зірку по-справжньому красивим? (Добрі вчинки…)
-Чи легким був шлях до духовного очищення? Назвіть сходинки духовного очищення героя. (1 - егоїзм,
самозакоханість, 2 - страждання, 3- терпіння,
4 - милосердя, - добро).
-У чому ж найбільша цінність життя? (У добрих вчинках)
-Яка головна риса людини? (Любов до матері – одна з визначальних, найго-ловніших
окрас людини. Вона возвеличує людей)
-Чи можна цуратися матері? (Цуратися матері - великий гріх)
Робота з епіграфом
-Прочитайте епіграф. Як ви думаєте, чи покаявся головний герой казки?
-Чи заслужив він прощення?
-Чого вчить ця казка? (Любити і поважати неньку. Адже матерів не вибирають)
VІІІ.
Рефлексія
Читання вірша ученицею
(Слайд №16)
«Яке найкраще слово в світі?-
Раз мудрий хтось спитав в людей.
«Здоров»,-відповів недужий.
«Ні, молодість»,- сказав старий.
«Найкраще – хліб»,- жебрак говорить.
«Перемога»,- відповів солдат.
«Найкраще – воля»,-раб промовив.
«Ні, правда»,- вигукнув мудрець.
Аж тут озвався несміливо
Сирітка, ще малий хлопчак:
«Най краще слово «мама»,
І всі сказали: «Мама, так!»
-У кожного з вас є мама. А чи часто ви говорите своїм матусям про свої
почуття до них?
-Я пропоную на червоних сердечках, які лежать у вас на парті, написати свої
побажання матусям. Вдома ви подаруєте їх
ненькам і розкажете про свої почуття до них.
-Тож хай і вас зігріває материнська ласка і любов. (Під пісню Зоряни Рощук
«Пісня про маму» діти пишуть свої побажання)
ІХ. Підсумок уроку
Х. Домашнє завдання
(Слайд №17)
(Виконати одне завдання на
вибір)
Написати лист-пораду Хлопчику-зірці .
Скласти кросворд до казки.
Групі «поетів» написати творчу роботу «Зло нічого не дає, крім зла. Вмій
прощати, як прощає мати» (М. Луків)
Дякую за прекрасний урок!
ВідповістиВидалитиДякую за матеріал. Сучасно та цікаво
ВідповістиВидалитиДякую , уроком вашим скористалася.
ВідповістиВидалити